Ekspozycja na bisfenol A może nasilać objawy i śmiertelność u osób chorych na nieswoiste zapalenie jelit
Niedawne badanie w przedklinicznym modelu choroby zapalnej jelit wykazało, że ekspozycja na bisfenol A w diecie, występująca w poliwęglanowych tworzywach sztucznych i żywicach epoksydowych może zwiększać śmiertelność i nasilać jej objawy.
Badanie prowadził Dr Clint Allred, badacz z Texas A & M AgriLife na Uniwersytecie Texas A & M w College Station, zostało ono opublikowane w czasopiśmie Experimental Biology and Medicine.
Jest to pierwsze badanie, które pokazuje, że BPA może negatywnie wpływać na metabolizm aminokwasów z grupą kwasową w sposób związany z drażliwością jelit.
Nieswoiste zapalenie jelit, czyli IBD jest złożonym zbiorem chorób obejmujących wrzodziejące zapalenie jelita grubego i chorobę Leśniowskiego-Crohna oraz inne zespoły chorobowe. Są to przewlekłe zapalenie przewodu pokarmowego, objawy związane z IBD mogą obejmować ciężką biegunkę, bóle brzucha, zmęczenie i utratę wagi. Poważniejsze przypadki mogą wymagać leczenia przez całe życie lub ewentualnie operacji.
"Podczas gdy przyczyny IBD nie zostały jeszcze ustalone - ekspozycje środowiskowe, dieta, palenie tytoniu, infekcje, zmieniony mikrobiom jelitowy i toksyny lub zanieczyszczenia są czynnikami ryzyka rozwoju i nawrotów choroby" - powiedział Allred. "W tym badaniu chcieliśmy się skupić na wpływie bisfenolu A na IBD".
BPA występuje w poliwęglanowych tworzywach sztucznych często stosowanych do wytwarzania pojemników do przechowywania żywności i napojów, takich jak butelki z wodą. Występuje również w żywicach epoksydowych stosowanych do powlekania wnętrza wyrobów metalowych, takich jak puszki na żywność, nakrętki do butelek i przewody doprowadzające wodę. Ponadto niektóre uszczelniacze stomatologiczne i kompozyty zawierają BPA.
Badania wykazały, że BPA może przedostawać się do żywności lub napojów z pojemników wykonanych z niego i może mieć wpływ na zdrowie, zachowanie, mózg i gruczoły prostaty płodów, niemowląt oraz dzieci.
Liczba nowych przypadków nieswoistych zapaleń jelit rośnie, szczególnie w krajach, które stają się bardziej uprzemysłowione" - powiedział. "Podczas, gdy przyczyny IBD nie zostały jeszcze ustalone, zasugerowano kilka czynników ryzyka rozwoju lub pogorszenie symptomów. Jednym z takich czynników ryzyka, hormon estrogen był powiązany ze zwiększonym ryzykiem IBD. BPA może działać jako estrogen, a ponadto wykazano, że BPA zmienia drobnoustroje jelitowe podobnie do sposobu w jaki zmieniają się mikrobiota jelit u pacjentów z IBD.
We współpracy z grupą laboratoryjną naukowcy zbadali zdolność BPA do zaostrzania zapalenia okrężnicy i zmiany metabolitów mikrobiotów pochodzących z kwasowych aminokwasów aromatycznych w modelu ostrego zapalenia jelita grubego wywołanego przez dekstran siarczanu sodu.
"Ocenialiśmy wagę ciała i konsystencję kału oprócz stanu zapalnego, zranienia i guzowatości okrężnicy" - wyjaśnił. "Przeanalizowaliśmy również zmiany poziomów metabolitów mikroflory pochodzące z aminokwasów aromatycznych odzwierciedlających zmiany w mikrobiomie jelitowym."
Ekspozycja na BPA również zwiększyła poziomy kilku związków, które kierują zapaleniem w okrężnicy.
"Odchody zwierząt narażonych na BPA miały obniżony poziom związków wytwarzanych przez bakterie jelitowe z rozpadu białka, w tym tryptofanu i kwasu 3-hydroksy-indolo-3-octowego. Związki te związane są z produkcją i rozkładem serotoniny, a ich redukcja jest powiązana z IBD."
Naukowcy podsumowując kompleksowe wyniki badań stwierdzili, że ekspozycja na BPA zwiększa śmiertelność i pogłębia objawy choroby w porównaniu z nieeksponowanymi grupami.
"Tego typu badania są ważne, aby dostarczyć wstępnych dowodów w jaki sposób ekspozycje w środowisku wpływają na nasze ryzyko pojawienia się lub pogłębiania objawów takich chorób jak IBD i jak możemy zmniejszyć tego ryzyko" – podsumowują naukowcy.
Więcej: sciencedaily.com