Zidentyfikowano dwa nowe mikroRNA, które poprawiają poziom glikemii u myszy
2017-05-23 | Aktualności
Zidentyfikowano dwa nowe mikroRNA, które poprawiają poziom glikemii u myszy

W badaniu przeprowadzonym przez badaczy z Uniwersytetu Tokohu zidentyfikowano dwa nowe mikroRNA (miRNA), które poprawiają poziom glikemii w mysim modelu cukrzycy poprzez stymulowanie proliferacji trzustkowych komórek Beta, wytwarzających insulinę. Jest to kluczowe odkrycie, które może doprowadzić do opracowania nowych metod leczenia cukrzycy.

 

W 1990 roku pierwsze odkryte miRNA to małe, niekodujące cząsteczki RNA, które pomagają w regulacji procesów komórkowych, takich jak proliferacja, różnicowanie i śmierć komórki. Obecnie są one potencjalnymi celami dla nowych metod leczenia chorób, w tym raka, zapalenia wątroby typu C i ewentualnie jak się okazuje cukrzycy.

 

Cukrzyca jest główną przyczyną zaćmy, niewydolności nerek, zawału serca, udaru mózgu i amputacji kończyn. Prognozy Światowej Organizacji Zdrowia sugerują, że ​​cukrzyca będzie siódmą na świecie wiodącą przyczyną zgonów w 2030 roku.

 

Cukrzyca pojawia się, gdy trzustkowe komórki beta, które produkują insulinę do regulowania poziomu glukozy we krwi są niszczone przez układ odpornościowy (cukrzyca typu 1 o podłożu autoimmunologicznym) lub te komórki nie są już w stanie produkować wystarczającej ilości insuliny do odpowiedniej kontroli glikemii (cukrzyca typu 2).

 

Głównym celem leczenia cukrzycy typu 2 jest przywrócenie normalnego metabolizmu glukozy, najlepiej za pomocą diety, ćwiczeń i odchudzania. Pacjenci, którzy nie reagują na zmiany stylu życia są zwykle leczeni doustnymi lekami hipoglikemizującymi, ale na pewnym etapie choroby włączana jest zazwyczaj terapia insulinowa.

 

Taki przebieg choroby staje się coraz bardziej skomplikowany i kosztowny i coraz bardziej potencjalnie niebezpieczny z powodu śmiertelnych powikłań, zwłaszcza hipoglikemii. Ponieważ objawy cukrzycy pojawiają się tylko wtedy, gdy liczba komórek beta stają się niewystarczające, regeneracja tych komórek stanowi obiecującą strategię leczenia.

 

Dotychczasowe badania wykazały, że przeszczep szpiku kostnego u mysz promował proliferację komórek beta przez komórki szpikowe poprzez wpływ na komunikację międzykomórkową komórek beta. Jednakże, szczegóły mechanizmu molekularnego regeneracji komórek beta po przeszczepie do tej pory były nieznane.

 

Teraz naukowcy z Tohoku University zidentyfikowali dwa nowe mikroRNA przyczyniające się do regeneracji komórek beta, indukowanej transplantacją szpiku. Zespół zaprezentował swoje wnioski on-line w dniu 7 grudnia 2016 roku na portalu EBioMedicine.

 

Po transplantacji szpiku, wykonano badania w kierunku miRNA myszy w exosomes surowicy (pęcherzyki lipidowe, w których transportowane są miRNA), które wykazały, że poziom czterdziestu dwóch miRNA uległ zwiększeniu.

 

Dwa z tych miRNA, miR-106b-5p i miR-222-3p zostały produkowane przez komórki szpiku kostnego i dzięki temu dochodziło do zwiększenia poziomu komórek beta w wysepkach trzustkowych. Leczenie anty-miRNA specyficznymi dla tych miRNA hamowało przeszczepione komórki szpiku do regeneracji komórek beta, co potwierdza ich rolę w tym procesie.

 

Badacze Tokohu University wykazali również, że podawanie myszom cierpiącym na cukrzycę podobnych "zamienników" miRNA, mających naśladować cząsteczki endogenne, powoduje promowanie proliferacji komórek beta po ich uszkodzeniu w trakcie przebiegu doświadczenia.

 

Identyfikacja dwóch, nowych miRNA może umożliwić powstanie nowych terapii leczniczych , gdyż posiadają duży potencjał w rozwoju sposobów regeneracyjnych w leczeniu cukrzycy, podsumowują naukowcy.

 


Więcej: sciencedaily.com

Wyświetleń: 630