Zindywidualizowane diety chorych na zespół jelita drażliwego zmniejszają objawy żołądkowo-jelitowe
2017-12-21 | Aktualności
Zindywidualizowane diety chorych na zespół jelita drażliwego zmniejszają objawy żołądkowo-jelitowe

Chorzy z zespołem jelita drażliwego, którzy stosują indywidualne diety w oparciu o testy wrażliwości na pokarm mają mniejsze objawy, jak twierdzą naukowcy z Yale. Ich badania są jednymi z pierwszych, które dostarczają naukowych dowodów na pozytywne efekty takiego podejścia bez użycia leków.

 

Aż co piąta dorosła osoba spełnia kryteria dotyczące zespołu jelita drażliwego (IBS) - zaburzenia, które może powodować przewlekły ból brzucha, wzdęcia, biegunkę oraz zaparcia. Wielu pacjentów z IBS próbuje diety na podstawie badań krwi, które służą do identyfikacji pokarmów będących przyczyną ich objawów. Jednak większość z testów nietolerancji na żywność nie została zatwierdzona przez rygorystyczne badania.

 

Zespół Yale przeprowadził podwójnie ślepe, randomizowane badanie kliniczne dotyczące 58 pacjentów z IBS. Od każdej osoby badacze zebrali próbki krwi i zastosowali specyficzny test, który zmierzył aktywację komórek odpornościowych w odpowiedzi na poszczególne produkty spożywcze. Następnie uczestnicy badania poddani zostali indywidualizowanej diecie, która opierała się na wynikach testów. Grupa kontrolna obejmowała placebo.

 

Po kilku tygodniach od wprowadzenia zindywidualizowanej diety uczestnicy zostali ocenieni pod kątem objawów IBS i jakości życia. Zespół badawczy stwierdził, że obie grupy uczestników doświadczyły poprawy, jednak osoby na diecie zgodne z wynikami badań charakteryzowały się znacznie lepszym ogólnym samopoczuciem oraz miały znacząco mniej objawów.

 

Obie grupy uczestników nie zgłosiły znaczącej różnicy w jakości życia. Ale po czterech i ośmiu tygodniach od rozpoczęcia diety, grupa na indywidualnej diecie osiągnęła znaczną poprawę w takich objawach jak ból brzucha czy przyrost obwodu brzucha z powodu wzdęć i nadwrażliwości.

 

"Ustalenia stanowią podstawę do dalszych badań i do powtórzenia ich na większych i bardziej zróżnicowanych próbkach. Mogą dostarczyć chorym pacjentom możliwość do poprawy swojego zdrowia i samopoczucia za pomocą odpowiednio skomponowanej diety", podsumowują autorzy badania.

 

 

Więcej: eurekalert.org

Wyświetleń: 187