Antybiotykoterapia w łagodnym zapaleniu wyrostka robaczkowego: za i przeciw
2016-11-14 | Aktualności
Antybiotykoterapia w łagodnym zapaleniu wyrostka robaczkowego: za i przeciw

Stosowanie antybiotyków jako podstawowe leczenie łagodnego zapalenia wyrostka robaczkowego nie zwiększa ryzyka powikłań, przynajmniej w ciągu pierwszego roku, należy jednak wziąć pod uwagę również inne czynniki.

 

Operacja jest standardowym leczeniem zapalenia wyrostka robaczkowego od ponad wieku. Miliony appendektomii wykonywanych jest co roku na świecie, ponad 300.000 w samych Stanach Zjednoczonych. Obecnie coraz częściej wykonuje się je metodą laparoskopową. Na przestrzeni lat przeprowadzono szereg badań wskazujących, że stosowanie jedynie antybiotykoterapii w leczeniu zapalenia wyrostka robaczkowego bez perforacji jest możliwe, leczenie operacyjne nadal pozostaje metodą z wyboru.

 

Międzynarodowa grupa badaczy, w tym naukowcy z Uniwersytetu w Helsinkach i McMaster University przeanalizowała pięć randomizowanych badań porównujących stosowanie antybiotyków i zabieg usunięcia wyrostka robaczkowego w leczeniu zapalenia wyrostka robaczkowego. W badaniu udział wzięło łącznie 1 116 pacjentów. Wyniki zostały opublikowane w British Journal of Surgery w dniu 17 marca 2016 r.

 

Według metaanalizy nie stwierdzono istotnej różnicy pod względem poważnych powikłań w obu grupach: w 5% przypadków w grupie z zastosowaniem antybiotyków i 8% w grupie appendektomii. W grupie antybiotykoterapii 8% pacjentów przebyło appendektomię w ciągu pierwszego miesiąca, a zapalenie wyrostka robaczkowego nawróciło u 23% przypadków w ciągu dwunastu miesięcy obserwacji.

 

"Badania te nie dostarczają wysokiej jakości dowodów na wystąpienie powikłań, ale zgodnie z dostępnymi danymi stosowanie antybiotyków jako pierwotne leczenie łagodnego zapalenia wyrostka robaczkowego nie prowadzi do większej liczby powikłań w ciągu pierwszych dwunastu miesięcy obserwacji", podsumowują naukowcy.

 

"Stosując jako podstawowe leczenie antybiotykoterapię, zmniejszyliśmy liczbę operacji o 92% w ciągu pierwszego miesiąca od diagnozy. Jednak ten wybór leczenia doprowadził do nawrotu zapalenia wyrostka robaczkowego u 23 ze 100 pacjentów w ciągu jednego roku. Co więcej, nie mamy informacji odnośnie długoterminowej obserwacji."

 

Według wyników badań antybiotyki mogą być stosowane jako leczenie pierwszego stopnia dla łagodnego zapalenia wyrostka robaczkowego, ale nie jest jasne, ilu pacjentów leczonych antybiotykami uniknie operacji w dłuższej perspektywie.

 

Naukowcy przypominają również o coraz bardziej rozpowszechnionej oporności na antybiotyki. Trzeba zadać sobie pytanie, czy zmiana preferencji leczenia i zwiększone stosowanie antybiotyków doprowadzi do dalszego zwiększenia tego niekorzystnego trendu?

 

Aby rozpocząć leczenie antybiotykami, rozpoznanie musi być potwierdzone przez tomografię komputerową, co naraża pacjenta na promieniowanie rentgenowskie. "Taka diagnoza musi być zawsze przeprowadzona w nagłych stanach chirurgicznych. Leczenie nie może być wybierane tylko na podstawie samego podejrzenia".

 

Bazując na dostępnych dowodach, wybór pomiędzy interwencją chirurgiczną a antybiotykoterapią jako leczeniem łagodnego zapalenia wyrostka robaczkowego uzależniony jest od wspólnej decyzji pacjenta i lekarza. Czy chcemy przede wszystkim zapobiec nawrotowi zapalenia wyrostka robaczkowego, czy chcemy uniknąć operacji, która w danym momencie nie jest niezbędna?

 

 

Więcej: sciencedaily.com

Wyświetleń: 4838