Grudziądzki szpital szuka pacjentów do radioembolizacji zmian nowotworowych wątroby
Szpital w Grudziądzu poszukuje pacjentów, którzy chcieliby się poddać innowacyjnej metodzie leczenia - radioembolizacji. Terapia skierowana jest przede wszystkim do chorych z nowotworem jelita grubego z przerzutami do wątroby.
Radioembolizacja to stosunkowo nowy sposób leczenia. Polega na podaniu bezpośrednio do zaatakowanego nowotworem narządu promieniotwórczych pierwiastków. Zabiegi te – od dłuższego czasu wykonywane na Zachodzie – w Polsce stosowane są rzadko i na razie tylko w formie badania klinicznego.
W kwietniu w szpitalu w Grudziądzu przeprowadzono pięć radioembolizacji wątroby, które sfinansowała zagraniczna firma z Wielkiej Brytanii wytwarzająca mikrosfery z izotopem itru – pierwiastkiem stosowanym w tej metodzie. Zabiegi odbywały się w ramach przygotowań do badania klinicznego EPOCH, były nadzorowane przez osoby szkolące, specjalistów w radioembolizacji szkolących lekarzy na całym świecie. Jest to bardzo innowacyjna metoda stosowana od ponad 10 lat w Europie Zachodniej, nowa w Europie Środkowo-Wschodniej.
Zabiegi nie są refundowane przez NFZ, ale placówka pozyskała zagraniczne fundusze na leczenie. Chorzy nie płacą za zabiegi. Dodatkowo Szpital zwraca im koszty dojazdu do Grudziądza.
- Problem w tym, że osoby, którym radioembolizacja mogłaby pomóc a także prowadzący ich lekarze mogą nie wiedzieć o naszym leczeniu. Radioembolizacja, choć powszechna w Europie Zachodniej, z racji braku refundacji, jest obecnie rzadko stosowana w Polsce - napisali lekarze na Facebooku.
Najważniejsze kryteria kwalifikacji pacjentów do badania:
- Rak jelita grubego z nieoperacyjnymi przerzutami do wątroby (nieoperacyjna choroba w obrębie jednego płata lub obu płatów), u których wystąpiła progresja choroby w wątrobie po pierwszej linii chemioterapii opartej na oksaliplatynie lub irynotekanie. Pacjent musi kwalifikować się do otrzymania standardowej chemioterapii drugiej linii z zastosowaniem: schematu chemioterapii opartego na oksaliplatynie lub schematu chemioterapii opartego na irynotekanie.
- U pacjenta nie mogą występować potwierdzone przerzuty pozawątrobowe. Ograniczone, nieokreślone zmiany pozawątrobowe w płucach i/lub węzłach chłonnych są dozwolone (do 5 zmian w płucach, przy czym każda indywidualna zmiana musi mieć wielkość <1 cm; dowolna liczba węzłów chłonnych, przy czym każdy węzeł chłonny musi mieć wielkość <1,5 cm).
Pacjenci mogą już teraz zgłaszać się do sekretariatu Oddziału Chirurgii Onkologicznej. Nr tel.: 56-641-4079.
Szpital liczy na pomoc lekarzy z całego kraju. - Jeśli macie Państwo pacjentów, którzy wstępnie mogliby zakwalifikować się do badania i zabiegów radioembolizacji – skierujcie ich Państwo do Regionalnego Szpitala Specjalistycznego w Grudziądzu - czytamy w wydanym komunikacie.