Nowoczesna gastroenterologia dziecięca
2017-10-05 | Aktualności
Nowoczesna gastroenterologia dziecięca

O nowych możliwościach diagnozowania i leczenia chorób przewodu pokarmowego u dzieci dyskutowano podczas II Małopolskich Dni Gastroenterologii Dziecięcej. Konferencja odbyła się w dniach 29-30 września w Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym w Krakowie. Organizatorem była Klinika Pediatrii Gastroenterologii i Żywienia Uniwersytetu Jagiellońskiego - Collegium Medicum.

 

W czasie dwudniowych obrad odbyło się 5 tematycznych sesji, które przybliżyły – od strony praktycznej – zagadnienia gastroenterologii dziecięcej.

 

W pierwszym dniu konferencji dużym powodzeniem cieszyła się sesja poświęcona ultrasonografii i jej zastosowaniu w diagnostyce chorób przewodu pokarmowego. Prof. Wojciech Kosiak, prezes Polskiego Towarzystwa Ultrasonografii wraz z zespołem przedstawili możliwości wykorzystania tej metody jako praktycznego, nieomal zastępującego przysłowiową słuchawkę, narzędzia diagnostycznego w praktyce lekarskiej. Sesja stała się impulsem do ciekawej dyskusji.

 

W kolejnym dniu sporym zainteresowaniem cieszyły się transmisje zabiegów endoskopowych „na żywo” przeprowadzanych przez znakomitego specjalistę w tej dziedzinie dr Jana Pertkiewicza. Na oczach widzów pokazano zabiegi polipektomii, opaskowania żylaków przełyku obrazy zmian w przebiegu nieswoistych zapaleń jelit.

 

W konferencji uczestniczyło w sumie 161 osób, w tym 26 wykładowców z wiodących ośrodków pediatrycznych w Polsce. – Jestem przekonany, że udział w II Małopolskich Dniach Gastroenterologii Dziecięcej będzie inspiracją do nowoczesnego diagnozowania i leczenia dzieci z chorobami przewodu pokarmowego – podsumował prof. Krzysztof Fyderek, kierownik Kliniki Pediatrii Gastroenterologii i Żywienia.

 

 


Źródło: Uniwersytet Jagielloński Collegium Medicum

Wyświetleń: 356