Przeszczep kału wydaje się być bardzo skuteczny w leczeniu nawracającej infekcji C. difficile, jednak pytania pozostają
2016-10-27 | Aktualności
Przeszczep kału wydaje się być bardzo skuteczny w leczeniu nawracającej infekcji C. difficile, jednak pytania pozostają

W randomizowanym, kontrolowanym badaniu z podwójnie ślepą próbą, przeszczep flory jelita grubego przy użyciu kału pochodzącego od dawcy, w przypadkach nawracających zakażeń bakteria Clostridium difficile wydawał się być bezpieczny i dużo bardziej skuteczny niż przeszczep własnego kału. Jednak wyniki różnią się znacznie zależnie od miejsca gdzie przeprowadzano badania, co nasuwa pytanie o korzyści oraz ryzyko płynące z tej procedury. Wnioski zostały opublikowane ostatnio w magazynie Annals of Internal Medicine.

 

C. difficile jest najczęstsza infekcja związana z opieka zdrowotną występującą w szpitalach w Stanach Zjednoczonych. Terapia antybiotykami jest często nieskuteczna , a nawroty częste. Przeszczep kału przywraca normalną kompozycję flory jelitowej i jest zalecany jeśli antybiotyki nie są w stanie wyleczyć infekcji w trzecim nawrocie choroby. Jednak dowody na skuteczność przeszczepu kału są oparte jedynie o przypadki kliniczne i kilka otwartych badań klinicznych.

 

Naukowcy wyłonili 46 pacjentów z trzema lub więcej nawrotami zakażenia Clostridium difficile, którzy mieli otrzymać przeszczep flory jelitowej z kałem dawców lub własnym przy użyciu kolonoskopii w dwóch ośrodkach medycznych - w Centrum Medycznym Montefiore w Bronxie, w Nowym Jorku oraz w Szpitalu Miriam w Providence, na Rhode Island.

 

91 procent pacjentów, którzy otrzymali kał od dawcy osiągnęło całkowite wyleczenie w porównaniu z wynikiem 63 procent u pacjentów, którzy otrzymali własny kał. Jednak wyniki wyleczalności infekcji pacjentów, którzy otrzymali własny kał wynosiły 90 procent w Nowym Jorku i około 43 procent w ośrodku medycznym na Rhode Island.

 

Autorzy artykułu sugerują, że te uderzające różnice w wynikach mogą mieć związek z różnicami pomiędzy pacjentami między innymi takimi jak czas jaki minął od pierwszej diagnozy do przeszczepu lub typ używanych wcześniej antybiotyków. Potrzeba kolejnych badan by móc odpowiedzieć na pytania, które pojawiły się po opublikowaniu wyników z tego eksperymentu.

 


Źródło: Medical News Today

Wyświetleń: 772