Od 17 sierpnia szczepienia czwartą dawką dla medyków
2022-08-17 | Aktualności
Od 17 sierpnia szczepienia czwartą dawką dla medyków

Od 17 sierpnia 2022 r. drugą dawkę przypominającą przeciwko COVID-19 może zaszczepić się personel medyczny, w tym pracownicy aptek oraz studenci kierunków medycznych.

 

Pracownicy podmiotów medycznych, personel medyczny, studenci kierunków medycznych oraz farmaceuci mogą przyjąć drugą dawkę przypominającą przeciw COVID-19. Otrzymają szczepionkę mRNA: Comirnaty (Pfizer) lub Spikevax (Moderna). MZ zaleca przy tym szczepienie tym samym preparatem, co przy pierwszym szczepieniu przypominającym.

 

– Zachęcamy wszystkich uprawnionych do przyjęcia drugiej dawki przypominającej. Badania nie pozostawiają wątpliwości – znacznie podniesie odporność na koronawirusa. Po czterech dawkach szczepionki ochrona wynosi blisko 80 proc. – podkreślał podczas konferencji w Ministerstwie Zdrowia minister Adam Niedzielski.

 

W nocy z 16 na 17 sierpnia resort zdrowia wystawił ok. 400 tys. e-skierowań. Na szczepienie można także umówić się przez bezpłatną infolinię Narodowego Programu Szczepień (pod numerem 989) oraz w wybranych punktach szczepień. Studenci studiów medycznych na szczepienie zarejestrują się w punkcie szczepień z legitymacją studencką.

 

Od 22 lipca drugą dawką przypominającą mogą zaszczepić się osoby w wieku 60–79 lat lub 12+ z obniżoną odpornością po 120 dniach od pierwszej dawki przypominającej. Już wcześniej taką możliwość miały osoby w wieku 80+.

 

Tylko w ciągu ostatniego miesiąca wykonano ponad 950 tys. szczepień, z tego zdecydowaną większość (780 tys.) czwartą dawką. Na drugą dawkę przypominającą zarejestrowało się już ponad milion osób.

 

 

 


Źródło: Ministerstwo Zdrowia

Wyświetleń: 4959