Luty 2025 – nowe leki na rynku: nadciśnienie, onkologia, alergie
2025-03-19 | Aktualności
Luty 2025 – nowe leki na rynku: nadciśnienie, onkologia, alergie

Luty 2025 i nowo zarejestrowane leki

Luty 2025 roku przyniósł istotne zmiany w dostępności farmakoterapii, wprowadzając na rynek nowe zamienniki dotychczas używanych substancji czynnych. Wśród nowo zarejestrowanych preparatów znalazły się środki stosowane w leczeniu nadciśnienia tętniczego, chorób układu krwiotwórczego oraz schorzeń neurologicznych. Część z nich dedykowana jest wyłącznie lecznictwu zamkniętemu, inne natomiast trafiły do aptek jako leki dostępne na receptę lub bez niej. Nowe preparaty mogą istotnie wpłynąć na skuteczność terapii i komfort pacjentów. Warto zatem przyjrzeć się bliżej najnowszym produktom leczniczym. Poniżej przedstawiamy szczegółowy przegląd najważniejszych leków dopuszczonych do obrotu w lutym 2025 roku.

 

Leki stosowane w chorobach układu krwiotwórczego

Jednym z nowo zarejestrowanych leków jest Apixaban Cipla, zawierający apiksaban. To doustny lek przeciwzakrzepowy dostępny w postaci tabletek powlekanych w dawkach 2,5 mg i 5 mg. Znalazł zastosowanie w zapobieganiu epizodom żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej u dorosłych pacjentów po operacjach protezoplastyki stawu biodrowego lub kolanowego. Jest również stosowany w profilaktyce udaru mózgu i zatorowości systemowej u pacjentów z niezastawkowym migotaniem przedsionków, którzy posiadają co najmniej jeden czynnik ryzyka. Ponadto lek ten wykorzystywany jest w leczeniu zakrzepicy żył głębokich i zatorowości płucnej oraz zapobieganiu ich nawrotom.

Innym ważnym lekiem jest Delianda, którego substancją czynną jest edoksaban. W lutym ta substancja pojawiła się także pod innymi nazwami handlowymi, takimi jak Edoxaban +pharma, Edoxaban TAD lub Kymbek. Podobnie jak apiksaban, edoksaban należy do nowoczesnych doustnych antykoagulantów i jest dostępny w postaci tabletek powlekanych w dawkach 15 mg, 30 mg oraz 60 mg. Lek ten stosuje się w profilaktyce udarów mózgu i zatorowości systemowej u pacjentów z niezastawkowym migotaniem przedsionków oraz w leczeniu zakrzepicy żył głębokich i zatorowości płucnej oraz w zapobieganiu ich nawrotom.

 

Klasyczne substancje w nowych produktach – nadciśnienie

Wśród nowo zarejestrowanych preparatów w lutym 2025 roku znalazły się również leki przeznaczone do terapii nadciśnienia tętniczego. Jednym z nich jest Polpril Plus, lek zawierający ramipryl i indapamid, który łączy działanie inhibitora konwertazy angiotensyny oraz diuretyku. Dostępny jest w postaci twardych kapsułek w różnych dawkach – 5 mg + 1,25 mg, 5 mg + 2,5 mg, 10 mg + 1,25 mg oraz 10 mg + 2,5 mg. Na rynku pojawił się także Vabinxo, nowy preparat zawierający walsartan oraz indapamid, dostępny w postaci tabletek o zmodyfikowanym uwalnianiu w dawce 80 mg + 1,5 mg. Taka kombinacja substancji czynnych stanowi istotną opcję terapeutyczną dla pacjentów, którzy wymagają leczenia skojarzonego.

 

Luty 2025 i nowe leki dotyczące układu nerwowego

W obszarze terapii zaburzeń lękowych i bezsenności na rynku pojawił się Lorabex, lek zawierający lorazepam w postaci roztworu do wstrzykiwań o stężeniu 2 mg/ml. Znajduje on zastosowanie w krótkotrwałym, objawowym leczeniu zaburzeń lękowych oraz bezsenności wynikającej z silnego lęku. Jest przeznaczony dla pacjentów, u których lęk jest poważny, obezwładniający lub powoduje skrajne cierpienie. Dodatkowo Lorabex wykorzystywany jest w premedykacji przed zabiegami diagnostycznymi oraz chirurgicznymi, pomagając pacjentom w redukcji napięcia i uspokojeniu przed procedurami medycznymi.

Nowym lekiem stosowanym w leczeniu bezsenności jest również Nasen ODT, zawierający zolpidem. Dostępny w postaci tabletek ulegających rozpadowi w jamie ustnej w dawkach 5 mg oraz 10 mg, został stworzony z myślą o krótkotrwałym leczeniu zaburzeń snu. Do tej grupy dołącza także Zopiclone Baltijos Bitė, którego substancją czynną jest zopiklon. Jest dostępny w formie tabletek powlekanych w dawkach 3,75 mg, 5 mg i 7,5 mg.

 

Nowe leki w terapii cukrzycy, onkologii, zakażeniach i innych schorzeniach

Kolejnym obszarem terapeutycznym, w którym pojawiły się nowe preparaty, jest leczenie cukrzycy typu 2. W tej grupie wyróżnia się Autnami, lek zawierający linagliptynę i metforminę, dostępny w postaci tabletek powlekanych w dawkach 2,5 mg + 850 mg oraz 2,5 mg + 1000 mg. Połączenie tych substancji pozwala skuteczniej kontrolować glikemię u pacjentów, u których monoterapia nie przynosiła zadowalających efektów. Dzięki hamowaniu enzymu DPP-4 linagliptyna wspomaga wydzielanie insuliny, podczas gdy metformina poprawia wrażliwość tkanek na insulinę oraz redukuje produkcję glukozy w wątrobie.

W obszarze leczenia chorób autoimmunologicznych i onkologicznych uwagę zwraca Teriflunomide Pharmathen, lek zawierający teriflunomid w postaci tabletek powlekanych o dawce 14 mg. Znalazł zastosowanie w leczeniu dorosłych pacjentów oraz dzieci powyżej 10. roku życia cierpiących na stwardnienie rozsiane o przebiegu rzutowo-ustępującym.

Nowości nie zabrakło również w terapii zakażeń. Do grupy leków przeciwgrzybiczych dołączył Micafungin Reig Jofre, zawierający mykafunginę. Preparat dostępny jest w postaci proszku do sporządzania koncentratu roztworu do infuzji w dawkach 50 mg i 100 mg. Stosuje się go w leczeniu kandydozy.

Wśród nowych leków hormonalnych na rynku pojawił się Elliade, preparat antykoncepcyjny zawierający walerianian estradiolu i dienogest. Jest dostępny w tabletkach powlekanych w kilku kombinacjach dawek: 3 mg, 2 mg + 2 mg, 2 mg + 3 mg oraz 1 mg.

W zakresie leczenia chorób układu oddechowego do aptek trafił Dordask i Polaro, aerozole do nosa zawierające furoinian flutykazonu. Każda dawka preparatu zawiera 27,5 mcg substancji czynnej, co sprawia, że lek skutecznie łagodzi objawy alergicznego zapalenia błony śluzowej nosa, zmniejszając stan zapalny i przekrwienie.

Nowe produkty pojawiły się również w dziedzinie dermatologii. Arsifast, Neladap oraz Silseq to preparaty zawierające adapalen i nadtlenek benzoilu, dostępne w postaci żelu w dawkach 1 mg/g + 25 mg/g oraz 3 mg/g + 25 mg/g. Stosuje się je w leczeniu trądziku pospolitego.

W obszarze leczenia niedoborów witamin pojawiły się dwa nowe preparaty. Prodywit, lek zawierający cholekalcyferol, dostępny jest w postaci miękkich kapsułek o zawartości 20 000 IU witaminy D. Stosuje się go w leczeniu niedoborów tej witaminy, wspomagając zdrowie kości i układu odpornościowego. Drugim preparatem jest Vitamin C Zentiva, roztwór do wstrzykiwań lub infuzji zawierający 100 mg/ml kwasu askorbinowego. Przeznaczony jest do leczenia szkorbutu oraz profilaktyki niedoboru witaminy C.

 

Nowe leki stosowane w lecznictwie zamkniętym

W szpitalach niezbędne są leki, które umożliwiają skuteczne znieczulenie, sedację oraz leczenie poważnych zakażeń. W lutym 2025 roku w tym obszarze pojawiło się kilka nowych preparatów, które mogą wpłynąć na codzienną praktykę kliniczną.

Jednym z nich jest Rocuronium bromide Noridem, zawierający bromek rokuronium. Jest to lek w postaci roztworu do wstrzykiwań i infuzji o stężeniu 10 mg/ml, stosowany jako środek pomocniczy w znieczuleniu ogólnym. Innym nowym i istotnym lekiem stosowanym w anestezjologii jest Midazolam B. Braun, zawierający midazolam. Jest dostępny w postaci roztworu do wstrzykiwań i infuzji w stężeniach 1 mg/ml oraz 5 mg/ml. Midazolam znajduje zastosowanie w sedacji oraz wprowadzeniu do znieczulenia ogólnego. Na liście nowości pojawił się także Propofol Farmak, emulsja do wstrzykiwań i infuzji zawierająca propofol w dawkach 10 mg/ml oraz 20 mg/ml. Jest to jeden z kluczowych środków stosowanych do indukcji oraz podtrzymania znieczulenia ogólnego.

W lutym 2025 roku pojawił się także nowy preparat do leczenia powikłanych zakażeń skóry, tkanek miękkich oraz zakażeń wewnątrzbrzusznych – Tigecycline Noridem. Zawiera tigecyklinę i jest dostępny w postaci proszku do sporządzania roztworu do infuzji w dawce 50 mg.

 

Nowości bez recepty w lutym 2025 roku

Na sam koniec warto wspomnieć o nowo zarejestrowanych lekach bez recepty. Jednym z nich jest Bilastyna Hitaxa Junior, lek przeciwhistaminowy zawierający bilastynę. Występuje w postaci tabletek ulegających rozpadowi w jamie ustnej o dawce 10 mg i jest przeznaczony do łagodzenia objawów alergii, takich jak katar sienny czy pokrzywka.

W kategorii środków antyseptycznych pojawił się Symplisept, aerozol na skórę zawierający oktenidynę i fenoksyetanol. Preparat ten działa jako środek odkażający rany, pomagając w profilaktyce zakażeń skóry i błon śluzowych.

Nowością wśród leków stosowanych w problemach żołądkowych jest Famiflux, zawierający famotydynę w dawce 20 mg. Jest to inhibitor receptora histaminowego H2, który pomaga w łagodzeniu zgagi, niestrawności oraz nadkwaśności soku żołądkowego.

Do aptek trafił również Flurbiprofen Geiser oraz Flurbiprofen Geiser Pharma, dostępny w postaci pastylek twardych o dawce 8,75 mg. Zawiera flurbiprofen, niesteroidowy lek przeciwzapalny, stosowany w objawowym leczeniu bólu gardła, który pomaga redukować stan zapalny i przynosi ulgę w podrażnieniu błony śluzowej jamy ustnej i gardła.

 

Podsumowanie

Nowo zarejestrowane leki w lutym 2025 roku obejmują szerokie spektrum terapeutyczne, oferując nowe możliwości leczenia zarówno w ramach lecznictwa otwartego, jak i zamkniętego. Pojawiło się wiele zamienników już istniejących i skutecznych produktów, np. preparaty na cukrzycę, stwardnienie rozsiane, zakażenia, a także leki anestezjologiczne wykorzystywane w warunkach szpitalnych. Nowe opcje terapeutyczne mogą poprawić jakość życia pacjentów, zapewniając skuteczniejsze i bardziej dostępne leczenie. Dzięki różnorodności dostępnych terapii lekarze zyskują większy wybór skutecznych i bezpiecznych opcji leczenia. Luty 2025 roku to miesiąc, który przyniósł istotne zmiany w farmakoterapii, wpływając na standardy opieki medycznej i dostępność leków dla pacjentów.

Wyświetleń: 4540