Ibuprofen jest lekiem dostępnym w każdej aptece, który pomoże zarówno w przeszywającym bólu głowy jak i przy skręconej kostce. Dzieje się tak między innymi dzięki zmniejszeniu stanu zapalnego – według najnowszych badań mechanizm ten może również pomóc pacjentom z mukowiscydozą.
Badania wykazały, że ibuprofen przyjmowany w wysokich dawkach pomaga spowolnić postęp pogorszenia funkcji płuc u osób chorych na mukowiscydozę, chorobę spowodowaną przez obecność dwóch „złych” kopii genu, który koduje białko ważne dla sekrecji płynów ciała. Poprawa funkcji płuc jest bardzo ważna, biorąc pod uwagę fakt, że większość chorych umiera około pięćdziesiątego roku życia, zazwyczaj z powodu przewlekłych zakażeń układu oddechowego wywołanych przez niezdolność do usuwania drobnoustrojów z organizmu. Minusem jest to, że przyjmowane przewlekle wysokie dawki ibuprofenu mogą prowadzić do krwawienia z przewodu pokarmowego oraz - zwłaszcza w połączeniu z antybiotykami, które ci pacjenci często muszą przyjmować z powodu powtarzających się infekcji płuc – ostrego uszkodzenia nerek.
A gdyby można było dostarczać lek tylko do obszaru, gdzie jest potrzebny: do płuc? Można by wtedy wykorzystać zalety ibuprofenu z uniknięciem negatywnych skutków ubocznych.
„Uważamy, że nanocząstki ibuprofenu dostarczane w postaci aerozolu do płuc miałyby fantastyczny efekt terapeutyczny” twierdzą badacze. A ponieważ jest to zasadniczo znany lek - tylko metoda stosowania jest inna - proces zatwierdzania regulacji powinien być stosunkowo łatwy w porównaniu do wymagań dotyczących całkowicie nowych rozwiązań terapeutycznych.
Naukowcy, którzy prowadzili oryginalne badania nad ibuprofenem uważali, że jego działanie polega wyłącznie na hamowaniu migracji neutrofili do płuc. Jednakże, chociaż może to być jeden z mechanizmów działania wysokich dawek podawanych pacjentom z mukowiscydozą, lek ma również właściwości przeciwbakteryjne.”
Wdychane ibuprofenu mogłoby być o wiele skuteczniejsze w połączeniu z antybiotykami przyjmowanymi w leczeniu istniejącego zakażenia. „Połączenie leków zabija patogeny znacznie lepiej niż w pojedynkę, a oprócz tego możemy uzyskać te same wspaniałe efekty wysokich stężeń ibuprofenu bez skutków ubocznych.”
Autorzy badań mają nadzieję w przyszłym roku rozpocząć rozmowy z Food and Drug Administration (FDA) na temat otrzymania statusu nowego leku badanego, aby móc rozpocząć próby kliniczne.
„Mamy kilka preparatów nanocząstek, jeden z nich jest prawie czystym ibuprofenem. Jesteśmy podekscytowani tą metodą, ale wciąż mamy do udowodnienia, że osiąga swój cel terapeutyczny dzięki wysokim stężeniom leku w płucach i niskich stężeniach ogólnoustrojowych.”
Aby to sprawdzić, naukowcy planują dostarczać nanocząsteczki ibuprofenu do płuc zwierzęcych modeli i dokonać pomiarów stężenia leku w płucach i surowicy w różnych punktach czasowych. Oprócz tego będą starali się również określić zdolność nanocząstek ibuprofenu do poprawy wskaźników przeżywalności w zapaleniu płuc na modelach zwierzęcych.
Więcej: sciencedaily.com